Masaż należy do najstarszej dziedziny wiedzy medycznej. Był stosowany już w starożytności. Wywodzi się z Chin i Indii, gdzie stanowił naturalną metodę leczniczą. W starożytności masaż był uzupełnieniem obrządków religijnych, a z czasem „wszedł” do medycyny ludowej.

Największy wkład w rozwój masażu leczniczego w XIX wieku włożył szwedzki lekarz Per Henrik Ling , współautor tzw. „szwedzkiej gimnastyki”, w zakres której wchodził masaż leczniczy.

Szybki rozwój fizjologii i neurofizjologii przyczynił się do stworzenia nowych metod masażu, takich jak masaż segmentarny, masaż limfatyczny, masaż łącznotkankowy i masaż okostny.

Mechanizm działania masażu można podzielić na działanie lokalne oraz działanie centralne.

Działanie lokalne masażu polega na mechanicznym przepływie krwi w naczyniach krwionośnych oraz chłonki w naczyniach chłonnych. Operowanie przez masażystę poszczególnymi technikami, takimi jak głaskanie, rozcieranie, ugniatanie czy oklepywanie, miejscowo zwiększa przemieszczanie się płynów przez układ naczyniowy.

Działanie centralne masażu polega na pobudzeniu układu nerwowego, który wpływa na wszystkie narządy i układy naszego organizmu.

Masażem klasycznym nazywamy rękoczyny (chwyty, ruchy, techniki) wywierające wpływ na tkanki ustroju człowieka. Celem masażu klasycznego jest zadziałanie na układ ruchu (mięśnie, ścięgna, torebki stawowe, okostną, kości) oraz na skórę, tkankę łączną, tłuszczową, zakończenia nerwowe w skórze, a także na układy krwionośny i chłonny. Masaż klasyczny działa również pośrednio na narządy wewnętrzne. Wykonywany jest na obnażonym ciele masowanego od obwodu wzdłuż naczyń chłonnych do węzłów chłonnych.

Masaż nie powinien sprawiać pacjentowi bólu. Powinien być wykonywany na granicy bólu z przyjemnością (bliżej przyjemności).

Pierwsze masaże wykonywane są delikatniej, aby przygotować mięśnie do późniejszych masaży właściwych. Bardzo często (lecz nie zawsze) po pierwszych masażach pacjent może odczuwać bóle mięśniowe, które po kilku masażach ustąpią.

W klasycznym masażu leczniczym dąży się do zniesienia patologicznych objawów chorobowych czyli do przyśpieszenia procesów zdrowienia organizmu ludzkiego.

Niewłaściwe wykonywanie klasycznego masażu leczniczego, bez uwzględnienia istniejących przeciwwskazań jest szkodliwe.